Polscy przedsiębiorcy działający w branży budowlanej świadczą swoje usługi nie tylko na terenie RP, ale również i w innych krajach znajdujących się w strefie UE, jak i w krajach trzecich. Taka sytuacja rodzi pytanie co do sposobu rozliczenia podatku VAT w przypadku usług budowlanych wykonywanych w innym kraju.
Miejsce świadczenia usług budowlanych a VAT
Podatek od towarów i usług posiada charakter terytorialny i w konsekwencji opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostały uznane za świadczone w nim. Kluczowe jest tutaj ustalenie miejsca świadczenia usług. W przypadku określenia miejsca świadczenia usługi budowlanej, należy odwołać się do art. 28e ustawy VAT, który wskazuje, że usługi związane z nieruchomościami są świadczone w miejscu położenia nieruchomości.
Art. 28e. [Miejsce świadczenia usług związanych z nieruchomościami] Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.
|
Kluczowa kwestia: Związek usługi budowlanej z nieruchomościami
Istotne jest również ustalenie czy wykonana usługa, faktycznie jest związana bezpośrednio z nieruchomościami. W praktyce gospodarczej budzi to wiele wątpliwości i konieczna może być konsultacja z doradcą podatkowym czy wystąpienie o indywidualną interpretacje podatkową.
ꜝ🔈
Na gruncie podatku VAT miejscem świadczenia usługi budowlanej jest kraj położenia nieruchomości.
Kwestia opodatkowania usług budowlanych za granicą i obowiązek rejestracji VAT
Jeżeli polski podatnik realizuje usługę budowlaną za granicą, nie podlega ona opodatkowaniu w Polsce. Zasada ta dotyczy zarówno czynnych podatników VAT, jak i tych zwolnionych podmiotowo z VAT. Ponadto, obowiązuje ona zarówno przy świadczeniu usług budowlanych na terenie UE, jak i poza jej granicami.
Jeżeli miejscem opodatkowania jest kraj położenia nieruchomości, oznacza to, że właściwe w tym zakresie będą przepisy podatkowe państwa, w którym nieruchomość się znajduje. Możliwa jest sytuacja, gdy polski podatnik będzie zobligowany do zarejestrowania się na potrzebny podatku VAT w innym kraju i rozliczenia VAT należnego zgodnie z lokalnymi regulacjami.
ꜝ🔈
Polska firma może być zobowiązana do uiszczenia podatku od wartości dodanej w innym kraju.
Rola świadomości przepisów VAT przy międzynarodowych usługach budowlanych
Świadczenie usług budowlanych za granicą jest bardzo powszechne, dlatego ważne jest, aby być świadomym obowiązków i przepisów dotyczących podatku VAT .
Powyższy wpis nie wyczerpuje zagadnienia rozliczeń VAT w kontekście międzynarodowych usług budowlanych. Każdorazowo należy rozpatrzyć sytuację podatnika indywidualnie, po więcej szczegółowych informacji zapraszamy do naszego biura rachunkowego.